Gmina Piaski w partnerstwie FUNDACJA WSPÓŁPRACY I ROZWOJU INCEPTUM realizuje projekty

"ROZWÓJ PLACÓWEK WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY  PIASKI" oraz "ŚWIETLICE ŚRODOWISKOWE W GMINIE PIASKI"

Na początku chciałabym się podzielić z Wami wspaniałą wiadomością. Od poniedziałku tj. 26.04.2021r. kończymy zajęcia zdalne i wracamy do świetlicy! 

 

Wracając do zajęć, dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Czy wiecie, że Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami. 

 

Jestem ciekawa, jaka jest wasza ulubiona książka? 

 

Dzisiejszym zadaniem jest narysowanie swojego ulubionego bohatera z Waszej ukochanej książki. Jestem bardzo ciekawa waszych prac, dlatego też zachęcam do odsyłania rysunków. 

 

Miłego Dnia! :) 

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W związku z tym chciałam żebyście zastanowili się jak nasze działanie może wpływać na naszą planetę. 

 

W załączniku przesyłam Wam film edukacyjny, który wyjaśnia, kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi. Zobaczcie jak w prosty sposób można oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze. Dowiecie się także na czym polega segregacja śmieci oraz recykling.

 

Zastanów się: CO MOŻESZ ZROBIĆ DLA NASZEJ PLANETY ORAZ TWOJEGO NAJBLIŻSZEGO ŚRODOWISKA? Wypisz lub namaluj swoje pomysły na kartce.

 

Polecam Wam piękne i bardzo interesujące filmy przyrodnicze. Oglądanie ich to forma relaksu i rozrywki, sposób na spędzenie czasu z rodziną, a także nauka i zdobywanie nowej wiedzy, którą potem możecie dzielić się z innymi 😀

Ciekawe filmy znajdziecie na stronie:

vod.tvp.pl -> wchodzimy w FILMY DOKUMENTALNE -> następnie NATURA I PODRÓŻE -> wybieramy film

Znajdziecie tu np film o życiu żyrafy - świat z wysoka, struś - życie w biegu, niezwykły świat owadów, tajemnice ptasiego mózgu, żubry z puszczy białowieskiej, sekretne życie psów i wiele innych.

Przesyłam Wam link do filmu "Kreacje Matki Natury", który pokazuje m.in. jak wygląda życie bez wody:

Sporo filmów znajdziecie też na YouTube, np. "Życie lasu - bogactwo przyrodnicze":

 

Na koniec zastanówcie się: JAK NATURA WPŁYWA NA NASZE SAMOPOCZUCIE?

Nagrajcie filmik z Waszych wycieczek na łono natury. Powodzenia!

W załączniku przesyłam stworzony przeze mnie filmik z moich wypraw, który może stanowić dla Was inspiracje!

 

Drodzy Rodzice,

Jeżeli chcieliby się Państwo dowiedzieć jak wspierać asertywność u Państwa pociech i/lub zdobyć wiedzę  na temat wpływu gier cyfrowych na rozwój dziecka zachęcam do uczestnictwa w 2 webinarach na Facebooku. Poniżej linki:

ASERTYWNOŚĆ (23.04.21 godz. 20:00):

GRY CYFROWE (27.04.21 godz. 17:00):

 

PS.: Jeżeli Ktoś z Państwa chciałby skorzystać z telefonicznych konsultacji psychologicznych są one możliwe w poniedziałki i wtorki w godz. 13:00 - 16:00 tel. 500260919

EduKredka – DZIEŃ ZIEMI _ Film edukacyjny #12.mp4

Pozdrawiam serdecznie,

Maria Klimek

Dzisiaj kontynuujemy naszą przygodę z książkami, dlatego też mam dla Was propozycję audiobooków.  Połóżcie się wygodnie, odprężcie się i wsłuchajcie w te piękne bajki Hansa Christiana Andersena. 

 

Życzę miłego słuchania ;)

 

Królowa Śniegu i inne baśnie

 

Latający Kufer

 

Mała syrenka

Część I

 

Część II

 

Brzydkie kaczątko

 W tym tygodniu, a dokładnie w piątek obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki. z racji tego, że jestem miłośniczką czytania, a także autorką dwóch książek, już dziś chciałabym rozpocząć z Wami świętownie.....

 

Na dziś mam dla Was propozycję, żebyście zrobili własną zakładkę do książki. Jest to bardzo przydatna rzecz, zarówno do czytania, jak i uczenia się ponieważ jak pewnie wiecie, KSIĄŻEK SIĘ NIE NISZCZY. (a więc nie zagina rogów i nie kładzie akładką do góry na stronach które czytacie)

Zakładkę najlepiej zrobić  z takich materiałów i wzorów które są dla Was miłe i niosą dobre skojarzenia, tak, abyście jak najchętniej wracali do tej zakładki, a tym samym książki którą czytacie.

Zakładki nie róbcie z materiałów, które potem pobrudzą Waszą książkę, a więc nie używajcie świecowych kredek, pasteli bo one zostawiają ślady. 

Poniżej macie link do przykładowej zakładki, ale w Internnecie lub aplikacji Pinterest znajdziecie mnóstwo inspiracji.

 

Zamieszczam Wam też trochę zadań związanych z tematyką....

 

Do książki będziemy wracać jeszcze nie raz......

 

Bardzo jestem ciekawa co czytacie i czy chcielibyście napisać sami kiedyś książkę i o jakiej tematyce....?

 

Życzę Wam miłego popołudnia

ldu-czytelnictwo-2.pdf

ldu-czytelnictwo-3.pdf

ldu-czytelnictwo-4.pdf

ldu-czytelnictwo-5.pdf

 

Dzisiaj 19  kwietnia obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Rowerowy , korzystając z powrotu ładnej pogody może wybierzecie się na przejażdżkę  po okolicy

Ciekawa jestem  czy znacie jakieś fajne miejsca w pobliżu. 

Ja chciałabym przedstawić wam dzisiaj zabytki i inne obiekty warte zobaczenia  jakie znajdują się na terenie naszej gminy.

 

Ruiny na wzgórzu Kościelec w Piaskach

 

Stary cmentarz żydowski w Piaskach – nie wiadomo dokładnie kiedy został założony, być może miało to miejsce w XVIII wieku. Cmentarz znajduje się przy ul. 500-lecia. Został zniszczony podczas wojny. Zajmuje powierzchnię 0,38 ha. Po wojnie teren cmentarza przeznaczono na plac targowy.

 

Nowy cmentarz żydowski w Piaskach – został założony w XIX wieku[1]. Cmentarz znajduje się przy ul. Mickiewicza[2]. Do naszych czasów zachowały się pojedyncze nagrobki[3], z których najstarszy pochodzi z 1906. Cmentarz jest otoczony żywopłotem. Zajmuje powierzchnię 1,28 ha. Oprócz nich na terenie nekropolii znajduje się pomnik ku czci ofiar Holocaustu.

 

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego  Świątynia wzniesiona około 1720 roku

Jest to budowla murowana, wzniesiona z kamienia i cegły otynkowana, posiada trzy nawy (poprzednia świątynia była jednonawowa), przy prezbiterium znajduje się dwukondygnacyjna zakrystia, fasada jest ozdobiona 2 wieżami,  wybudowanymi na planie kwadratu w latach 1945-1948. Wnętrze świątyni nakryte jest stropem  łukowym,posadzka  została wykonana z terakoty. W drewnianym ołtarzu głównym są umieszczone: krzyż i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarz boczny jest wykonany z marmuru i piaskowca.  W ołtarzu tym jest umieszczony obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na chórze muzycznym znajdują się organyo 20 głosach, wykonane w 1959 roku, przez firmę Krukowskich .

 

 

 Wybrałam tylko kilka miejsc  , może wy  zaproponujecie jakieś miejsca i zabytki 

Projekty "ROZWÓJ PLACÓWEK WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY  PIASKI" oraz "ŚWIETLICE ŚRODOWISKOWE W GMINIE PIASKI"
są realizowane przez  Gminę Piaski w partnerstwie z FUNDACJĄ WSPÓŁPRACY I ROZWOJU INCEPTUM
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa: 11 Włączenie społeczne. Działanie: 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.